1. Ana Sayfa
  2. Blog
  3. Amasya Saat Kulesi

Amasya Saat Kulesi

25/05/2017

Amasya Saat Kulesi, Amasya'nın Merkez ilçesinde Yeşilırmak kıyısında yer alan saat kulesidir. 1865 yılında Amasya Mutasarrıfı Ziya Paşa tarafından yaptırılan kule aynı yıl çıkan yangında hasar görmüştür. 1938 yılında gerçekleşen depremle de oldukça hasar gören yapı Şubat 1940'ta Amasya Valisi Talat Öncel tarafından yeni köprü yapımı tarafından yıktırılmıştır 2002 yılındaysa orijinal yapıya sadık kalınarak yeniden inşa edilmiştir.

 

2007 yılında dönemin Amasya Valisi Mehmet Celalettin Lekesiz tarafından tarihi Saraydüzü Kışlası ,Valilik Binası ve Saat Kulesi’nin aydınlatılması düşünülmüş ve Philips tarafından hazırlanan tasarımlar beğenilerek uygulanmıştır.

 


Tarihi eser aydınlatması, geçmişimizi geleceğimize bağlayan, kültürümüzü ve gerçek geçmişimizi öne çıkaran eserlerin daha güzel anlaşılması ve korunması için faydalanılabilecek başlıklardan birisidir. Kültür varlıklarımız içinde yer alan tarihi yapılarımızın korunması, sadece bu konuda uzmanlaşmış ekiplerin sorumluluğunda olarak algılanmamalıdır. Korumaya, tarihi yapıları yaşatarak ve bu yaşayışa şehir sakinlerinin de katılımını sağlayarak, çok daha geniş kapsamlı bir boyut kazandırılabilir. Amasya Valiliği’nin bu konudaki hassasiyeti ile başlayan sürecin ilk adımı olarak bu eserler özgün yapısını ortaya çıkaracak şekilde aydınlatılmıştır.

 

Projenin temel amacı, Yeşilırmak üzerinde yer alan bu eserlerden biri olan Saat Kulesini  dikkat çekici hale getirmektir. Proje, özellikle iki açıdan şehire katkıda bulunmayı amaçlamıştır. Birinci hedef, mimari aydınlatma sayesinde şehirde sosyal hayatın merkezi olabilecek bu alanda hareketlilik yaratmak; diğer bir hedef ise şehrin simgelerinden birisini gece de yaşanır kılmaktır..

 

Proje tasarım sürecinde;

 

Saat Kulesi konumu itibariyle şehir merkezinde görece yüksek ışık seviyelerinin bulunduğu bir lokasyondadır. Bu sebeble projede, ortamın ışık seviyesiyle paralel olacak şekilde , bölgede ışık patlaması yaratmayacak bir tasarım uygulanmıştır.Eserin taş yapısına uygun Amber ve Beyaz birlikteliği  hatlarının görünür kılınmasına katkı sağlamıştır.Aydınlatma tasarımında eser 3 kademeli olarak planlanmış ana gövde amber renkli , Saat alanı soğuk beyaz ( 6500 Kelvin )  ve üst kademede nötr Beyaz (4000Kelvin)  renk sıcaklığında uzun ömürlü LED ürünler tercih edilmiştir.