1. Ana Sayfa
  2. Aydinlatma Çözümleri
  3. Ofis Ve Ev

Ofis ve Ev

Konut ve ofisi ayırmak gerekiyor, çünkü aydınlatma tasarımında belirlenmiş standartlar farklılık gösteriyor (CIE). Konutlarda durum çok işlevli.

Dinlenme, yemek hazırlama, yemek yeme, uyuma vb. işlevler için farklı farklı aydınlık düzeyleri gerekmekte ancak, genel olarak konutlarda sıcak ışık renginin tercih edildiğini ve dinlendirici özelliğinden dolayı önerildiğini söyleyebiliriz. Bu renk sıcaklığını 2700-3500K arasında tanımlayabiliriz. Renksel geriverim sınıfı (Ra) için ise 80 uygundur, 90 tabii ki çok daha iyidir.

Ofislerde, standartlara bağlı olarak çalışma düzleminde 500 lux aydınlık düzeyi olmalı ve ışık rengi neutral white dediğimiz gün ışığı ya da ılık beyaz olarak telaffuz edebileceğimiz 4000K seçilmelidir. Renksel geriverim konut ile aynıdır.

HD olarak hem konut hem de ofislerde artık günümüzde LED lamba/armatürleri öneriyoruz. Gerek retrofit (yenileme) gerekse yeni teknolojilerle üretilmiş kompakt armatürlerin farklı ışık renkleri bulunuyor.

Konutta mevcut bir armatür içine akkor lamba yerine 2700K ışık renginde bir LED muadili (ki çok daha az enerji harcadığı için tüm kullanım alanlarında ciddi enerji tasarrufları mevcut) kullanılabilirken, ofislerde, özellikle 60cmx60cm tavan sistemlerinde farklı güç ve ışık renklerinde armatürler yaygınlaştı. Dikkat edilmesi gereken husus ‘kamaşma’dır. Bunun için armatürün reflektörü iyi tasarlanmış olmalıdır.

LED bildiğimiz gibi ilk yatırımı yüksek de olsa, konutlarda bireysel ölçüde, ofis gibi uzun sureli kullanım alanlarında ise yüksek oranda enerji tasarrufu sağlamakta. Buna ek olarak uzun ömürlü olması, içinde doğaya zararlı bileşenlerin bulunmaması, geridönüşümlü olması, karbon salınımlarını minimuma indirgemesi LED teknolojisinin diğer avantajlarıdır. HD ekibi olarak, profesyonel destek ve çözümlerimizle yukardaki niteliklere uygun olarak ev ve/veya ofisinizi aydınlatmak için yanınızdayız.